Opis problemu

Nienaruszona skóra człowieka jest barierą chroniącą organizm przed wnikaniem do niego mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów oraz wirusów.


Wskutek nieodpowiedniego przygotowania skóry do zabiegu inwazyjnego (wkłucie do naczyń krwionośnych, domięśniowe, podskórne), jak i zabiegu operacyjnego może dojść do zakażeń endogennych.


Prawidłowa dezynfekcja skóry przez zabiegiem inwazyjnym odgrywa kluczową rolę w prewencji zakażeń szpitalnych. Zakażenia miejsca operowanego (ZMO) jest jednym z najczęstszych powikłań współczesnej chirurgii. Stanowią one 22% ogółu infekcji szpitalnych i występują u 38% pacjentów chirurgicznych.


Każdy przypadek ZMO wiąże się ze znacznie wydłużoną hospitalizacją chorego, włączeniu drogiej antybiotykoterapii, a niejednokrotnie kończy się zgonem pacjenta.

Zagrożenia
Pojęcie zakażenia miejsca operowanego (ZMO) zostało wprowadzone do medycyny  w 1992 roku przez Horan i dotyczy rany powstałej w następstwie cięcia chirurgicznego.


Zdecydowana większość zakażeń miejsca operowanego powstaje w trakcie zabiegu chirurgicznego, a czynnikami zakażającymi są drobnoustroje tworzące fizjologiczna florę skóry i błon śluzowych. Po otwarciu tkanek dochodzi do translokacji drobnoustrojów z miejsc odległych do pola operacyjnego. Rozwój ZMO to efekt złożonych oddziaływań między miejscowymi, a ogólnoustrojowymi mechanizmami obronnymi organizmu. Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest kontaminacja miejsca chirurgicznego mikroorganizmami.


Na podstawie analizy drobnoustrojów zakażających miejsce operowane można stwierdzić, że  zdecydowana większość zakażeń wywołana jest drobnoustrojami stanowiącymi florę pacjenta – zakażenie endogenne, głównie pochodzenia skórnego.  Najczęściej izoluje się gronkowce koagulozo-ujemne (CNS) w tym Staphylococcus epidermidis oraz gronkowce złociste. Stanowią one fizjologiczną florę bakteryjną skóry, a w trakcie zabiegu mogą zostać przeniesione w tkanki głębsze. Z tego powodu niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie pola operacyjnego przed zabiegiem.

 

Rozwiązania

Prawidłowe przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego skuteczną profilaktyką zakażeń rany pooperacyjnej

W ramach przedoperacyjnego postępowania zalecana jest m.in. kąpiel całego ciała pacjenta z użyciem środka antyseptycznego, co najmniej wieczorem w dzień poprzedzający zabieg oraz w dniu samego zabiegu.

W przypadku nosicieli MRSA okres ten jest wydłużony do pięciu dni przed zabiegiem chirurgicznym. Dzięki dużej skuteczności w redukcji flory bakteryjnej skóry, szczególnie polecane  w obydwu przypadkach są preparaty na bazie 4% glukonianu chlorheksydyny.

Stosowanie jednorazowych myjek dodatkowo przyczynia się do ograniczenia zakażeń krzyżowych.

CLOREX C2 CHG SPONGE

NAJBEZPIECZNIEJSZE ROZWIĄZANIE DO PRZEDOPERACYJNEJ KĄPIELI CIAŁA

CLOREX C2 CHG SPONGE to pierwsza w Polsce oferta jednorazowych, gotowych do użycia gąbek nasączonych 4% roztworem diglukonianu chlorcheksydyny

CLOREX C2 CHG SPONGE zawiera 25 ml antyseptyku o wyjątkowo szybkim, trwałym działaniu oraz szerokim spektrum bakteriobójczym. W połączeniu z efektem oczyszcząjącym przyczynia się do znacznej redukcji mikroorganizmów znajdujących się na skórze.

Właściwości: 

  • Miękka, delikatna gąbka zapewniająca delikatny masaż skóry
  • Duży rozmiar umożliwiający pewny chwyt oraz wygodę stosowania

Zastosowanie:

  • kąpiel całego ciała pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym
  • kąpiel całego ciała u nosicieli MRSA

Aplikacja:

  • wyjmij gąbkę z opakowania
  • dokonaj za jej pomocą toalety całego ciała
  • po dokładnym umyciu ciała preparat należy dokładnie spłukać wodą

Aktywność biobójcza:

  • zaawasowana formuła chlorheksydyny skutecznej zarówno wobec bakterii gram-dodatnich jak i gram-ujemnych
  • długotrwały efekt zapewniający redukcję liczby bakterii na kilka godzin 

Produkt

Numer katalogowyZawartość chlorheksydynyOpakowanie jednostkoweOpakowanie zbiorcze
NEX CLOREX C2 CHGSPNEXC2EN01025ml1 sztuka80 sztuk

Po pierwsze higiena