Opis problemu

Niezbędna profilaktyka


Odpowiednia higiena jamy ustnej wpływa nie tylko na komfort pacjenta i dobre samopoczucie pacjenta, ale przede wszystkim na jego zdrowie.


Szczególnie ważne staje się to na oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie pacjenci narażeni są na najwyższe ryzyko zakażeń szpitalnych, a ich stan zdrowia często utrudnia przeprowadzenie niezbędnych zabiegów związanych z higieną jamy ustnej.


Jama ustna jest skontaminowana wieloma drobnoustrojami, dla których stanowi naturalne środowisko bytowania. Ciepło, wysoka wilgotność oraz składniki odżywcze sprawiają, że wraz z płytką nazębna staje się ona idealnym miejscem do zasiedlenia przez różne drobnoustroje. Nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej może być przyczyną migracji patogenów do dolnych dróg oddechowych, a tym samym prowadzić do powstania respiratorowego zapalenia płuc (VAP). Pacjenci OIT są na to narażeni szczególnie.


Z jednej strony obecność rurki intubacyjnej, sondy żywieniowej czy innych elementów niezbędnych do monitorowania oraz podtrzymywania czynności życiowych nie ułatwia pielęgnacji jamy ustnej, z drugiej ogólnie słaby stan organizmu, obniżona odporność sprawiają, że ryzyko zakażeń niebezpiecznie wzrasta.

Zagrożenia

Fakty o VAP

Wiele światowych organizacji stara się opracować zalecenia i procedury mające zapobiegać powstawaniu HAP/VAP
Nie wszystkie opracowania są ze sobą zgodne co do koniecznych procedur, nie ma natomiast wątpliwości co do jednego - potrzeby kompleksowej toalety jamy ustnej.

Respiratorowe zapalenie płuc
(VAP – Ventilator-Associated Pneumonia)

określane jest jako zapalenie płuc, które nastąpiło po upływie 48-72 godzin po intubacji dotchawiczej. Statystycznie VAP rozwija się u 9-27% wszystkich zaintubowanych chorych. Na oddziale OIT stanowi ponad 90% wszystkich przypadków szpitalnego zapalenia płuc (HAP – Hospital-Acquired Pneumonia). Śmiertelność powodowana przez VAP jest bardzo wysoka i w głównej mierze zależy od szybkości jego identyfikacji oraz włączenia skutecznej antybiotykoterapii. Pacjenci, którzy zachorowali na VAP pozostają w szpitalu średnio o 7-9 dni dłużej, co wiąże się również ze znacznie większymi kosztami hospitalizacji. Według szacunków przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych każdy przypadek zachorowania na VAP może powodować wzrost kosztów leczenia nawet o 120 tysięcy złotych. Nawet jeśli nie dochodzi do śmierci wskutek zakażenia, jego skutki mogą mieć wpływ na dalsze zdrowie i życie pacjenta. Dlatego też niezwykle istotną rolę odgrywają działania profilaktyczne podejmowane na rzecz chorób przyzębia.

Rozwiązania

GOTOWE ZESTAWY CZY POJEDYNCZE ELEMENTY?

Personel medyczny coraz częściej staje przed wyborem zakupu gotowych zestawów zawierających różne elementy wraz z płynem do płukania jamy ustnej lub pojedynczych produktów. Niestety gotowe zestawy oferują bardzo ograniczone możliwości zastosowania przez co są mniej efektywne.

W zależności od stanu klinicznego jamy ustnej należy dobrać odpowiedni preparat do jej pielęgnacji. Ograniczenie dekontaminacji jamy ustnej do jednego preparatu niezależnie od jej stanu klinicznego może prowadzić do ograniczonej efektywności zabiegu i wydłużenia czasu hospitalizacji chorego. Ponadto nie zawsze wszystkie składowe elementy są w danej chwili wykorzystywane co powoduje wzrost kosztów terapii.

Odpowiednio dobrane pojedyncze produkty w połączeniu z odpowiednim preparatem gwarantują większą skuteczność, a także znacząco ograniczają koszty związane z pielęgnacją jamy ustnej.

Inteligentna szczoteczka

INTELIGENTNA SZCZOTECZKA

Szczoteczka do zębów z odsysaniem

Posiada miękkie włosie, dzięki któremu podczas szczotkowania można usunąć płytkę nazębną oraz wydzielinę z jamy ustnej, nie podrażniając przy tym dziąseł. Posiada funkcję jednoczesnego szczotkowania, płukania oraz odsysania. Łącznik do kontrolowanego odsysania umożliwia manualną regulację siły ssania. Druga strona szczoteczki pokryta delikatnie szorstką gąbką umożliwia usuwanie nalotu nazębnego.

Numer katalogowy: HJM-SO
Opakowanie jednostkowe: 1 sztuka
Opakowanie zbiorcze: 50 sztuk

Literatura

  • S.Pear, K.Stoessel, S. Shoemake"The role of Oral Care in the Prevention of Hospital-Acquired Pneumonia" The clinical issue
  • C. Lizy, N. Brusselaers, S. Labeau, D.Vandijcck, D. De Wandel, D. Vogelaers, S. Blot "Oral care, Ventilator-Associated Pneumonia, and Counting Cultures" American Journal of Critical Care, 2009
  • M. A. Halm, R. Armola"Effect of Oral Care on Bacterial Colonization and Ventilator-Asoociated Pneumonia" American Journal of Critical Care, 2009
  • L. L. Feider, P. Mitchell, E. Bridges "Oral Care Practices for Orally Intubated Critically III Adults" American Journal of Critical Care, 2010
  • R. F. Abidia, "Oral Care in the Intensive Care Unit: A Review" The Journal of Contemporary Dental Practice, 2007
  • W. Mędrzycka-Dąbrowska, S. Dąbrowski, A. Basiński „Aktualne zalecenia w pielęgnacji jamy ustnej u pacjentów zaintubowanych i wentylowanych mechanicznie – przegląd piśmiennictwa" Anestezjologia i Ratownictwo, 2012
  • Grupa robocza do spraw praktyki w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki „Zalecenie grupy roboczej do spraw praktyki w pielęgniarstwie anestezjologicznym i intensywnej opieki PTPAiIO w sprawie toalety jamy ustnej u pacjentów dorosłych leczonym w OIT" Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, 2012

Po pierwsze higiena